Facebook bejelentkezés
Üdvözlünk az oldalon!
Lépj be, vagy regisztrálj
Felvéve: 16 éve, 3 hónapja
Megtekintve: 26561
Értékeld a videót:
17 szavazat alapján
Értékeléshez lépj be!

további opciók »

A(z) "Hogyan tapad és kanyarodik az autó?" című videótipp megosztásához használhatod a saját leveleződet, vagy ezt a felületet:
Neved:

E-mail címed:

Címzett e-mail címe:
Üzenet (opcionális):

Ez a videótipp a következő klub(ok)ba tartozik:

  • Ez a videó nem még nem tartozik egy klubhoz sem.

Ha van egy kis időd, nézz szét meglévő klubjaink között!

Kapcsolódó sorozat: Biztonságos autóvezetés (12)

  • Nyomtatás

    Hogyan tapad és kanyarodik az autó?

    2007. december 3. 20:34:00 |

    Készítette: vezetestechnika

    Az autóra különböző erők hatnak. Ami számít, az a kerék lenyomat. Egy Astránál, ha kivesszük a gumiból a vízelvezető árkoknak a felületét, akkor ez 193 négyzetcentiméter. Addig tudunk haladni az autóval, amíg a tapadás a talaj és a kerék között fenn áll. Azt mindenki tudja, hogy a tapadó súrlódás sokkal nagyobb a csúszó súrlódásnál.

    Hogyan tapad és kanyarodik az autó? részlet

  • Motorfék és kormányzás

    Motorfékezésnél picit bólint az autó, fék és motorfék még nagyobbat bólint, vészfékezésnél pedig "letérdel". Amikor kanyarodunk, hasonló erők hatnak - szalalomozni is úgy szoktunk, hogy gázt adok, elveszem a gázt, fék, letérdel az autó, befordítom (kanyarodás közben elveszem a gázt, kanyar után kigyorsítunk). Így játszunk ez erőkkel, de arra mindig ügyelünk, hogy a kormányzás pillanatában lehetőleg a legnagyobb súly legyen a kormányzott kerekeken. Az autó dőlését, billenését nem tudom megakadályozni, de hogy milyen gyorsan húzom el a kormányt, az számít! Aki rángatja a kormányt, az túlforgathatja az autót. Alulkormányzottként az autó orra kezd el kicsúszni a kanyar külső íve felé, de ha túl gyorsan rántom a kormányt, előfordulhat, hogy ugyanabból az autóból túlkormányzottat csinálunk: a két hátsó kerék fogja elveszíteni a tapadást.
  • Gumik és erők

    A tervezők ma úgy építenek autót, hogy kiszámolja a mérnök, hogy a tudomány akkori állása szerint egy jó minőségű gumival mekkora maximális erőket lehet átvinni az útra. Úgy kezdik építeni az autót, hogy e köré építik az autót, tengely, nyomtáv, súly, súlypont. Ez adja a biztosítékát, hogy ma már minden autó legalább 9 méter/szekundum négyzettel tud lassulni. Van autó, ami akár 10-es értékkel is tud lassulni, nyilván a sportkocsik esetében a gumik miatt (ahogy több gumimolekula tapad az úthoz), "peresebb" a gumi, merevebb, jobban ül az úton, jobb ez az arány. Bármilyen furcsa, nem a fékektől függ, hogy mit tudunk megcsinálni egy autóval lassulás terén, hanem ma már bizony a gumik szabják a határokat.
  • Féktáv

    Ki mit gondol, egy Astra vagy 307-es Peugeot hány méteren fogható meg 50-ről meg 100-ról vészfékezéssel? 13,2 méteren körül megáll 50-ről, 100-ról pedig nem a duplája, hanem minimum 36,6 méter, ez alatt nem tud megállni. Egy mai autó, ami négy évesnél nem idősebb és van benne fékasszisztens, az 39 méter körül meg tud állni 100 km/óráról, ez egy átlagérték. Ha nincs rajta ABS, akkor lehet, hogy 50 méter kell, hogy megállítsunk, mondjuk egy Volkswagen Bogarat.

Vélemények, hozzászólások

Rendezés:
Hozzászóláshoz jelentkezz be, vagy regisztrálj!
TRUCKMAN (16 éve, 3 hónapja)
2007. december 6., 13:14:08 , kommentjeim száma: 31 db

1

...oksam.

Statisztika

Megtekintések száma: 26561 Hozzászólások: 1
- VideoSmart.hu-n: 14768 Kedvencek között: 14
- Más oldalon: 11793 Értékelések: 17
vezetestechnika kicsi avatar vezetestechnika

vezetestechnika további videótippjei »

Vezetéstechnikai Képzési Központ
2316 Tököl, Pesti út 1.
www.vezetestechnika.eu

Videó beillesztése:

(hogyan működik?)